Borjour Magnum: Soprontól Tarcalig

Stubenvoll Pince

Borjour Magnum: Soprontól Tarcalig

Február 19-én rendeztük az év legnagyobb borkóstolóját, a Borjour Magnumot. Borbloggereket és -szakírókat kértünk fel, hogy kóstolják körbe a rendezvényt, és számoljanak be a kedvenceikről. Elsőként Erős Zoltán újságíró beszámolóját közöljük.

Magyarországon vannak viszonylag egymáshoz közel lévő borvidékek, de akadnak jelentős távolságok is. A Borjour Magnum az idén is közel hozta egymáshoz a hazai borászatokat, így a borbarátok néhány óra alatt bebarangolhatták az egész országot. Én végül megtakarítva ezzel több mint ezer kilométer autózást, tizenegy borvidék tizenhárom pincészetében “jártam”, és választottam ki a kínálatukból a nekem legjobban ízlő borokat.

Induljunk hát a nyugati végekről, hogy aztán Tarcalban fejezzem be virtuális bortúrámat!

Sopron

A Soproni borvidék leginkább kékfrankosáról ismert, ezért talán nem is meglepő, hogy én is főleg erre voltam kíváncsi. Két borászatot választottam ki: egy viszonylag újat, de nem előzmények nélküli Stubenvollt, és a már több mint másfél évtizedes múlttal rendelkező Garger Pincét. Az Orosz fiúk, a Stubenvoll poncichter család leszármazottjaként különleges borok készítését tűzték ki célul. Már maga a névválasztás is eredeti, a fehér, a rozé, a vörös borukat is SPRN jelzéssel forgalmazzák. A 19-es kékfrankosuk könnyedsége ellenére is komplex, nagyon gyümölcsös, jól iható bor volt. Más stílust képvisel Garger Imre kékfrankosa. Ebben szerepe van a hagyományos technológiának és annak is, hogy a termőhely nem Sopronban, hanem a Vas-hegyen van. A borokat egyéves palackos érlelés után hozzák forgalomba. Az ízében a fajtára jellemző gyümölcsösség mellett jól érzékelhető az ásványos jelleg.

Stubenvoll Pince
Stubenvoll Pince

Pannonhalma, Badacsony

Az elmúlt évek egyik legnagyobb felfedezettje a Pannonhalmi borvidéken tevékenykedő Cseri Pincészet. A borászat egy évtizede alakult. Itt Cseri Norbert és Barnabás készíti a kiváló fehér- és vörösborokat A most kóstoltak közül nekem a 2017-es VIII. Octavus rajnai rizling lett a kedvencem. Ez a pincészet számára is emlékezetes, mivel ez volt első spontán erjesztett prémium tételük. A bor a hordós erjesztés és a 24 hónapos finom seprős érlelés ellenére is kerek, remekül megőrizte gyümölcsös és ásványos ízvilágát. Pannonhalmáról Badacsonyba, Borbélyékhoz vezetett az utam. A Borbély Családi Pincészet több generációs vállalkozás, boraikat a borvidékre jellemző kiváló szőlőfajtákból, modern és tradicionális technológiával készítik. Hogy milyen eredménnyel, azt igazolja az is, hogy Borbély Tamás borász 2020-ban elnyerte az év bortermelője címet. A Borjour Magnumon debütált a 19-es Bács-hegy Olaszrizling és a Kéknyelű is. Nálam szoros versenyben volt a két kiváló bor, amelyek közül végül az olasz jött be jobban. Ezt tölgyfahordóban erjesztették és hat hónapig érlelték. Komplex ízében meghatározó a mineralitás, valamint a hosszú keserű mandulás lecsengés.

Etyek, Neszmély

Az Etyek-Budai borvidéken borászkodik tíz éve feleségével a Michelin-csillagos éttermekből is ismert Gervai János. Kéthektáros területükön a fehér fajták mellett kiváló pinot noir bort készítenek. Bánatomra ez utóbbit nem tudtam megkóstolni, de azért nem csalódtam, ugyanis a 2020-as, Brúnó nevet viselő pinot gris igazi élmény jelentett. Már a virágos, gyümölcsös illata is szédítő volt, aztán belekortyolva erőteljesen visszaköszöntek a gyümölcsök és a gyógynövények. Hasonló tapasztalatokat szerezhettem a Neszmélyi borvidéken működő Hilltop borászat Kamocsay Ákos prémium borainak a kóstolásakor. Voltak standok, ahol a kevesebb tételből könnyebb volt kiválasztani a legjobbat. Nem ezek közé tartozott a Kamocsay, ahol igazán széles volt a kínálat. Szerencsére ihletet kaptam miután megkóstoltam az Ihlet Cuvée-t, de végül nem ez a bor lett a kedvencem, hanem a 2020-as Prémium Chardonnay, amelyet erőteljes gyümölcsös illat és citrusos íz jellemez. A viszonylag magas alkoholtartalomhoz kiegyensúlyozott savérzet társul.

Tűzkő Birtok

Szekszárd, Tolna

Észak-Dunántúl után dél felé vitt az utam. A Szekszárdi borvidék egyik gyöngyszeme tájba illő épületével, teraszos ültetvényeivel a Lajver Borbirtok. Huszonhat hektáron tizenkét féle szőlőt termesztenek, amelyet modern gravitációs technológiával kíméletesen dolgoznak fel. A vörösök mellett sikeresek a fehér és rozé boraik is, nálam egy prémium bordó bikavér, a 2019-es Signum bizonyult nyerőnek. A cuvée több mint fele kékfrankos, több mint negyede cabernet sauvignon, míg a többi merlot, kadarka és cabernet franc. Illatában erőteljesen ott a kávé és a csoki, az ízében pedig a feketebogyós gyümölcsök, a málna és a fűszerek dominálnak. A szomszédban van, de már egy másik borvidékhez, a Tolnaihoz tartozik a Tűzkő Birtok. Emblémája szerint a múltja egészen 1799-ig nyúlik vissza, de a 90-es évek elején teljesen új fejezet kezdődött a borászat történetében. A nemzetközi borvilág meghatározó személyisége Piero Antinori és Mazzei márki ekkor látta meg a birtokban rejlő lehetőségeket. Antinori 2000-ben döntött úgy, hogy átveszi a Tűzkő Birtok irányítását. Egy személyes emlék: a pugliai Antinori birtokon járva a pincelátogatás végén Tűzkő traminivel is koccinthattunk a vendéglátókkal. Most azonban nem egy fehér, hanem egy vörösbor nyerte el legjobban a tetszésemet. A Tűzkő Domb Cuvée cabernet franc és merlot házasítása. Csak a legjobb évjáratokban készítik el, ezért jelenleg a 2017-es van forgalomban. Kerek bor, amelyben jól egymáshoz simulnak az alkotóelemek fő jellemzői: a gyümölcsösség, a finom fűszeresség és a hordós érlelés nyomán a csokis jelleg.

Jammertal Borbirtok
Jammertal Borbirtok

Villány

Villányból két borászat volt a célpont: a Polgár Pincészet és a Jammertal Borbirtok. Elegáns borok a természetre hangolva, ez a Polgár Pincészet jelmondata, ezt tükrözi vissza széles skálán mozgó kínálata. Ebből én végül a 2017-es Polgár Cuvée-t választottam, amely cabernet franc és cabernet sauvignon házasításával készült. A szeder- és áfonyaillatú bort lágy tanninok, gyümölcsös, füstös, csokis fahéjas aromák jellemzik. Aligha lehet vitatni azt a megállapítást, hogy a Jammertal Birtok a modern magyar vörösborászat világhírű képviselője. Évek óta kiemelkedően szerepelnek a nemzetközi megmérettetéseken. Ezek megkoronázásaként tavaly a világ egyik legnagyobb presztízsű borversenyén, a Concours Mondial de Bruxelles-en a világ legjobb vörösbora lett Cassiopeia Merlot 2015. Standjukon ezen kívül további kiváló vörösborok sorát kóstolhatta meg a Borjour Magnum közönsége. A legnagyobb kedvenc azonban természetesen a világbajnok merlot volt. Sikerének azért is örülök, mert ez is hozzájárulhat ahhoz, hogy a merlot visszaszerezze rangját a legjobb vörösborok között. Hogy engem mi fogott meg ebben a borban? Sötét rubinszíne, szédítő illata, gyümölcsössége, fűszeres íze, lágy tanninjai és a hosszú lecsengése. Nálam ez volt a Borjour Magnum legjobb bora.

Gróf Degenfeld
Gróf Degenfeld

Kunság, Eger, Tokaj

Villány után irány a Kunsági Borvidék, az izsáki Gedeon Birtok. A 80 hektáros borászatban könnyed, friss, gyümölcsös fehér, rozé és gyöngyöző borokat is készítenek. Nem csak az ismert fajtákkal foglalkoznak, hanem olyanokkal is, amelyek már-már feledésbe merültek. Ilyen a kövidinka, vagy az Arany Sárfehér. Nekem leginkább ez utóbbi tetszett legjobban. Megfogott virágos illata, az ízében ott vannak a friss, gyümölcsös, citrusos aromák. Az egri Gál Lajos Pincészeténél viszont nehéz helyzetbe kerültem: két igazán kiváló bor, egy fehér és egy vörös közül kellett volna választanom kedvencet. Aztán kiválasztottam mindkettőt: a Kamra-völgy Egri Csillag Grand Superiort 2019-et és a Sík-hegy Egri Bikavér Grand Superiort 2018-at. Az olaszrizling alapú Egri Csillag a tartályos erjesztés után fahordóban érlelődött. Az eredmény egy remek, hosszú lecsengésű bor. A bikavérnél már az illat jelzi, hogy mire számíthatunk, egy lendületes, elegáns, gyümölcsös, fűszeres, ezúttal is hosszú lecsengésű bor került a poharunkba. A képzeletbeli bortúrám végállomása a Tokaji borvidék, a Gróf Degenfeld Szőlőbirtok volt. A Borjouron Magnumon mutatták be az első organikus furmintjukat, a Zomborkát. Az ugyancsak organikus Terézia hárslevelű már tavaly év végén forgalomba került, s nekem ez utóbbi jött be jobban. Gyümölcsös aromája, citrusos íze enyhe ásványossággal egészül ki.

Borász Partnereink