Miért van a Lajvernak igazmondógépe?

Miért van a Lajvernak igazmondógépe?

A szekszárdi, egész pontosan Szálkán található Lajver Borbirtok sok szempontból soha nem akart beállni a sorba. Azon a borvidéken, ahol a leghíresebb borászatok legalább üknagyapáig tudják végigvezetni a borászatok történetét, egy baráti kör összeállt és kedvére alapított egy újat. (Mára két tulajdonosi család maradt, de a lelkesedés töretlen.) Azon a borvidéken, ahol a vörösborok jelentik a majdnem mindent, egy kékszőlőből készült fehérborral robbantották a piacot. És ha már piac: nem a borokhoz keresik a közönséget, hanem elsősorban a közönséget vizsgálják és az ő kedvükre készítik a borokat.
Persze ez így túl sommás, de többé-kevésbé összefoglalja a Lajver elveit és filozófiáját: elsősorban a fogyasztóknak kell szeretnie a borokat, méghozzá évjáratról évjáratra ugyanúgy vagy egyre jobban.  Ez természetesen nem azt jelenti, hogy elvtelenül ki kell szolgálni a közízlést, hiszen – hadd rosszmájúskodjunk egy kicsit – akkor csak illatos fehér teremne a 26 hektárnyi teraszokon, hanem azt, hogy megtalálják a kényes egyensúlyt és diktálják a divatot.

“Nagyon szerencsés helyzetben vagyunk, mert nálunk nem úgy kezdődik egy üzleti év, hogy “van ennyi és ennyi, ilyen és ilyen szőlőnk illetve borunk, szóval keressük meg, hol tudjuk ezt eladni”, hanem úgy, hogy megnézzük, miből mennyit keresett a piac, ehhez képest hol lesz – pontosabban szeretnénk, hogy hol legyen jövő ilyenkor, és ehhez állítjuk be már akár a metszést is.” – meséli Schlotter András, a Lajver ügyvezetője. “Ez nem igazodást jelent, hanem inkább trendszetterkedést. Persze ebbe bőven beleférnek az 1-2000 palackos kísérletek, amivel játszhatunk és sokszor éppen ezek a “játékok” robbannak igazán nagyot.” 

Az igazmondó gép 
A hasonlatnál maradva, ha a pincét (mármint a pincét, mint üzemet)  játszótérhez hasonlítjuk, akkor a Lajver olyan, mint a James Bond fimekben Q laborja. A nagyközönség számára szinte láthatatlan, de egyrészt lenyűgözően felszerelt, másrészt nélküle mindenki meghalna, ha kikerül a terepre – de legalábbis nagyon magára maradna.
Q karakterét pedig Szálkán egyszerre testesítik meg Vida Rebeka borász, Nagy Attila szőlész-tanácsadó és Heppenheimer Ildikó, aki szaktanácsadóként laborál, azaz ő kezeli az igazmondógépet.
A viccelődést félretéve ugyanis a Lajver rendelkezik az ország egyik legmagasabb minőségű borászati laboratóriumával: bár a kapacitása természetesen nem vetekedhet a laboros cégekével vagy hivatalokéval, de a tudása igen. Márpedig a borok erjedése és fejlődése közben elképesztő előnyt jelent, ha az érzékszervi kóstoláson túl a borász nem napok, hanem akár negyedórák alatt jut nagyon pontos analitikai adatokhoz. Ezzel a háttérrel pedig szinte kizárható, hogy egy-egy tétel vagy éppen tartálynyi, hordónyi bor ne kapná meg azt a gondoskodást, amire éppen szüksége van a fejlődése közben – így biztos, hogy az a bor fog megszületni végül, amire az évjárat és a megálmodói hivatták.

Ennek fényében nem is csoda, hogy az idei Szekszárdi Borvidéki Borversenyen (az aktuális, 2019-es) Signum nyerte a Legjobb Bikavér díját. Márpedig “házon belül”, a szekszárdi borászok zsűrizése alatt nyerni a borvidék zászlóshajó-házasításával: ezt az eredményt nem kell magyarázni.

A kékfrankos hét arca
A  kísérletek, a csak a pincénél kapható tételek és a limitált szériás sorozatok miatt Schlotter András legyen a talpán valaki, ha fel tudja sorolni az összes kóstolható Lajver-tételt, ennek pedig jó példája a kékfrankos. A legfontosabb, de messze nem az egyetlen fajta, amire koncentrálnak, ám az utóbbi években már készül belőle fehérbor: az Incognito, amiből az első két évben 3000 palackot készítettek, de annyira szerette a közönség, hogy a palackszám ezt követően 14000-re ugrott. És áprilisra, tehát a fehérboros szezon kezdetére elfogyott. Így idén már 20000 palack készül belőle, de már Franciaországból (!) is bejelentkeztek érte… A sort folytatva készítenek természetesen kékfrankos rozét, ennek egy prémium változatát, készül belőle fajtabor alap- és prémium változatban, házasításként pedig  bikavér, szintén kétféle válogatásban – a sorozat csúcsa a fent emlegetett Signum.
És ez csak egy szőlőfajta a tizenháromból, ami a 26, egybefüggő hektárt alkotja.

Mikor lehet megnézni? 
Leginkább jövő tavasszal. Addigra ugyanis elkészül nyolc újabb szoba – a mostani öt szoba és egy lakosztály ugyanis nagyon kevésnek bizonyult ahhoz képest, amekkora érdeklődés volt irántuk. A téli építkezés ideje alatt a helyi értékesítés zavartalan, és bár a Lajver Borhotel nem fogad vendégeket, ám amikor elkészülnek, még több szépséggel, kényelemmel és természetesen limitált szériás tételekkel várják a közönséget.

Borász Partnereink