Van egy magyar tó, amit még tuti nem ittál körbe!

Velencei-tó környéki borok a Bálint Boráriumban

Van egy magyar tó, amit még tuti nem ittál körbe!

Ez pedig bizony a Velencei-tó.
Balaton? Pipa, minden apró csücske. Fertő-tó? Hát, ha Sopront is oda vesszük, akkor tuti, de az osztrák oldalról már biztos, hogy velteliniztél párszor.
És a Velencei-tó borai megvannak? Hát, őőő… Pedig ha annyit mondunk, hogy Szentesi József, minden borbubus a fejéhez kap, csak éppen nem vágja rá, hogy bizony a varázslatos-fajtamentős-kultikus borait a pázmándi ültetvényei adják.

Akkor kezdjük az alapoknál: a Velencei-tó Budapesttől 40 km-re található, autópálya és zónázó vonat vezet hozzá, tehát sokkal gyorsabb elérni, mint mondjuk Újpestről a belvárost egy szeptemberi reggelen. Igen, teremnek ott szőlők és igen, vannak kiváló bortermelők, akiket viszont a kutya nem köt a tó környékéhez. Az Etyek-budai borvidék része, de a déli csücske és ott a vízfelület tükröző hatása, ami biztosítja, hogy a savaktól nem fogod csikorgatni a fogad. Az ismertségét tekintve viszont valahogy mégis fekete lyuk.
Igen, az átlagos birtokszerkezet inkább cukinak nevezhető, mert a  legtöbben akkora területeken dolgoznak, mint a Somlón (azaz nagyon picin), de pont ettől lehet meghatározó felfedezéseket tenni!

Van az a kóstolósor… 

Ebből, azaz indokolatlan ismeretlenségből lett elege Bálint Györgynek, a pázmándi Bálint Borárium tulajdonosának, aki ennek a vidéknek a legjobb éttermét vezeti, ezért húzott 19-re húzott egy lapot: nemhogy csak és kizárólag környékbeli pincék borait tartja a borlapján (igen, a gyöngyözőktől a sauvignon blancokon és zengőkön-zeniteken át a kemencés csülök mellé illő syrah-kig és (figyelem, finom!) cabernet sauvignonig) , hanem összeállított egy “degusztációs menüt”. Minden pénteken borvacsorát tart 6 olyan tétellel, amit ha végigkóstolsz, a homlokodat fogod csapkodni, amiért eddig nem voltál kíváncsi rájuk, pedig itt vannak egy köpésre.

Nem beszélve arról, hogy jó nagy bennük a “villantási faktor”, azaz te vezetheted be őket a társaságba: az eddigi tapasztalatok szerint kevesen távoztak üres hónaljjal, azaz kartonnal vettek a még elérhető készletekből, hogy megmutassák a hasonszőrű barátoknak, milyen kincsekre is találtak.
A  kóstolósor a következő tételekből áll: Szentesi COOL gyöngyöző, Nagy Gábor Sauvignon Blanc, Szentesi József Zengő, ApróKertek Legyen Vörös, Lics Balázs Syrah, Csóbor Lilla Cabernet Sauvignon. A borlapon viszont ezen kívül még közel 30(!) tétel szerepel, további 3 pincészet boraival – persze a készlet erejéig, hiszen van, aki csak annyi bort készít, amit egy bővebb baráti társaság 2-3 kiadósabb közös este alatt felszippantana.

Szóval fogadj el egy bennfentes tippet: ha valami újra vágynál, foglalj asztalt, ülj kocsiba, kóstold körbe a Velencei-tavat, aztán menj haza sofőrszolgálattal  és egy csomó nagyon jó borral olcsóbban, mintha a bulinegyedből taxiznátok haza egy hajnali hiénával! (Egy veszélyét azért be kell vallanunk a dolognak: van olyan barátunk, aki az első vizit után pázmándi telektulaj lett…)

PS1: A Velencei-tóról szóló rádióadásunk vendége Bálint György és az ApróKertek egyik alapítója, Veliczky Zoltán volt. Szentesi József Zengőjét és az Aprókertek Legyen vörösét kóstoltuk közben, a teljes adást itt tudjátok meghallgatni. (Szerepel benne többek között egy 92 éves dédi, aki miatt természetesen lett vörös…)

PS2: a Velencei-tó régi mániánk: a nevekre kattintva a Bálint Boráriumról, az ApróKertekről, Nagy Gábor borairól és a zimankós tóról olvashattok bővebben.

A kép forrása: Bálint Borárium Facebook 

 

Borász Partnereink