Családi borászat másfajta léptékben – 25 éves a Gróf Degenfeld Szőlőbirtok

Családi borászat másfajta léptékben – 25 éves a Gróf Degenfeld Szőlőbirtok

Negyed évszázada született meg a Gróf Degenfeld Szőlőbirtok: az egyik első olyan pincészet volt a borvidéken – és az egész országban -, amelyik a TSZ-idők után újjáalakult és elkezdte megmenteni a menthetőt, majd újra felépíteni a leghíresebb magyar borvidék mai arcát, de idáig igen rögös és romantikus út vezetett. Degenfeld Mária grófnő és férje, Dr. Thomas Lindner azt mondja:

szerencsére nem látták előre, hogy mibe fognak, de 25 év után sem jut eszükbe, hogy megpihenjenek.

A Gróf Degenfeld Szőlőbirtok tulajdonosai, Gróf Degenfeld Mária és Dr. Thomas Lindner

Falusi manzárdból a négycsillagos kastélyszállóig

A Degenfeld-család az 1800-as évektől rendelkezett szőlőbirtokkal a borvidéken, ám a II. világháború után ezeket elvesztették és a család Németországban teremtett új egzisztenciát. Ám 1994-ben Gróf Degenfeld Sándor, Mária édesapja árverésen vásárolt újra szőlőterületeket, majd lányával és a vejével belefogtak a romos dűlők és épületek újjáteremtésébe. Akkoriban indult több, ma is meghatározó tokaji birtok újkori története, ám ezek többnyire nemzetközi befektetőkkel dolgoztak, egészen másfajta stílusban. A házaspár évekig majd’ minden pénteken Saltzburgból Budapestre repült a kisgyerekekkel együtt, onnan 3-4 óra alatt ledögöctek Tarcalra, ahol egy falusi panzió tetőtéri szobájából jártak az építkezésekre: Thomas Lindner nevetve mesélte, hogy a zuhanyzóba például csak térdelve fért be.
A birtok felépítésében a kezdetektől két, Hegyalján legendának számító szakember: dr. Varkoly István szőlész és Prácser Miklós (ma már visszavonult) birtokigazgató segítette őket.
Néhány év alatt pedig megszülettek az első borok a Zomborka, a Terézia- és a Borkút dűlőkben, felépült a birtokközpont és a pincészet, az egykori királyi vincellér-iskolából a Gróf Degenfeld Kastélyszálló, végül a birtok eddigi megkoronázásaként újjávarázsolták a Terézia Kápolnát.

A Terézia-kápolna a Terézia dűlőben a Degenfeld borászata felett

Évtizedes bioborok 

Bár a birtokhoz 100 hektár terület tartozik, pillanatnyilag 35 hektáron folyik szőlőművelés: több, mint egy évtizede organikus módon. A Gróf Degenfeld család akkor lépett erre az útra, amikor Magyarországon még nagyon kevesen, pláne ekkora léptékben. Ami mára nagyon sok pincészetnek a változó piaci igények és a szabályozások miatti kényszer lett, az nekik szinte a kezdetektől belső igény volt: minél egészségesebb borokat előállítani. Közismert tény, hogy a bioművelés nagyságrendekkel több munkával és kockázattal jár, ám ők ebben sem kötöttek kompromisszumot.

A szőlőterületeket illetően folyamatosan részt veszünk a bioművelést érintő legújabb kutatásokban és tanulmányokban, valamint innovatív kísérletekben, mert hiszünk abban, hogy a fenntartható gazdaság alappillére a környezettudatos megoldásokban rejlik.

Ünnep a pincétől a padlásig 

A 25. jubileumot ünneplő eseményen a szőlőbirtok szélesre tárta a kapuit és a vendégek minden apró részletet megismerhettek: Varkoly István szőlész a kápolna mellől belátható dűlőket mutatta be, Jármai Gyula, a Terézia-kápolna felelőse a történelmi épület titkairól mesélt, Tóth Máté birtokigazgató a borászat épületét járta be a vendégekkel,  Gróf Degenfeld Mária a kastélyépület szobáit tárta szélesre és mesélte el minden bútor és műtárgy személyes történetét, Sulyok Balázs borász pedig egy hattételes, varázslatos kóstolón keresztül mutatta be a Degenfeld történetét.
A nagyvonalúságot elég azzal érzékeltetni: a kezdő tétel a friss, 2016-os és a 2004-es 5 puttonyos aszú összehasonlítása volt, a zárás pedig az 1999-es natúreszencia, a maga (más borvidékeken értelmezhetetlen)  563 g maradék cukor és 12,4 g savtartalmával, ami lenyűgöző gazdagságával, egyensúlyával és frissességével meghatározó élménye lesz mindenkinek, akinek szerencséje lehet hozzá. (Természetesen ez a tétel már kizárólag csak a pincészetnél kóstolható, úgy 5 liter létezik még belőle.)
Akiknek a közeljövőben nem lenne lehetősége hanyatt-homlok odaszaladni, hogy találkozhasson vele, azoknak vigasztalásul eláruljuk: a szőlőbirtok még ebben az évben piacra bocsátja történetének második natúreszenciáját a 2017-es évjáratból. Nemsokára pedig polcokra kerülhet az első organikus Gróf Degenfeld Extra Brut pezsgő is, hiszen a 2019-es évjárattól már a pezsgő is bio-minősítéssel rendelkezik. És hogy legyen miről tovább álmodozni: az organikus aszú és a szamorodni még bőven a hordóban pihen.

Gróf Degenfeld Tokaji Natúreszencia 1999

A következő évtizedek

Noha Thomas Lindner nevetve ismételte, hogy bár a család befektetéseinek portfóliójában a tokaji szőlőbirtok számít az egyik legkisebbnek, mégis ezzel foglalkoznak a legtöbbet, nem látszik, hogy csillapodna a fejlesztések lendülete: már folynak az új telepítsek a Kakasok dűlőben és a kastélyszálló wellness-szolgáltatásai is nagyszabású beruházásokkal bővülnek.
Emiatt is inkább helyénvaló, hogy nem a szokásos boldog szülinapot, hanem boldog következő 25 évet kívánunk, Gróf Degenfeld!

 

Borász Partnereink