Díjesőt és szülinapot ünnepel a Takler Borbirtok

Díjesőt és szülinapot ünnepel a Takler Borbirtok

Az utóbbi időben nagyon meg kell becsülni, ha valaminek szívből örülhetünk: ezért is volt nagy élmény, hogy a napokban az első születésnapját ünneplő Takler Borbárban három, nagy presztízsű díjat bezsebelt borral koccintottunk Takler Andrással.

Születésnap 
A Takler Borbirtok kihelyezett főhadiszállásának, azaz Bécsi úti borbárnak a születésnapi ünnepségével megvárták a vörösboros évszakot – bő egy év alatt ugyanis komoly törzsközönségük alakult ki. Ez már önmagában is hatalmas eredmény, hiszen mostanában inkább bezárásoktól hangos a budapesti szcéna. A Takler Borbárt viszont Budapest 10 legjobb borbárja közé sorolták és a csütörtök esti szülinapra erősen ajánlott volt asztalt foglalni.
A kínálatban természetesen a ritka, máshol nem elérhető tételek is szerepelnek, a bor köré épített ételek pedig főként a Szekszárdi Borvidékről valók – sőt, a szalámi egyenesen Takler Ferenc keze alól. A pincealapító ugyanis maga szárítja a paprikát és a saját receptje alapján készül a szalámi, de a kávé is a legendának számító A Kávé Házából érkezik.

Díjeső
Az ünneplést a 2018-as Örökség Bikavérrel kezdtük: a 93 Suckling-pontos Bikavér nemrég nyerte meg az Országház Bora Bikavér-kategóriáját. Könnyed, elegáns, nagyon jól iható bikavér, amiben mégis van egyfajta “nagyboros” elegancia. Nagyon jó játék találgatni a fajtaösszetételét és az arányait, hiszen olyan jól eltalált házasítás, hogy bármelyik asztaltársaság hatalmasat tud vitatkozni rajta, ha szeretne – és közben észrevétlenül kóstolják újra és újra.

A 2018-as Szenta-hegyi Cabernet Franc-nak James Suckling 91, a Decanter 90 pontot adott, a Vinagoráról és a Berliner Wine Trophy-ról pedig egyaránt aranyéremmel jött haza. A bátaszéki Szenta-hegyért gyakorlatilag egy emberként rajong a borbár több száz fős törzsvendég-gárdája: mára kizárólag franc és kékfrankos terem ott, amelyek tökéletesen megtalálták a nekik való helyet a ritka adottságú, vastag agyagréteg és kevés lösz  alatt üledékes mészkőből álló termőhelyen. A Szenta-hegyi Cabernet Franc a nagy, de egy pillanatig sem nehézkes, kifinomult franc-ok iskolapéldája: tökéletes érettségű, összetett illattal, aromavilággal és testtel rendelkező bor, amelyben megvan az a cseppnyi szikárság, amitől izgalmas kóstolni.

A 2017-es Minden 50 Évben Kékfrankos pedig tényleg ünneplésre való: a mindössze 866 palackkal készült tétel, ha nem is 50 évente, de valóban csak ritka évjáratokban készül. A legfrissebb a 2017-es, ami elhozta a Berliner Wine Trophy nagy aranyérmét: ezt évente csak egy-két vörösbor tudja megtenni.
Nevét Alexander Brody-tól kapta az első, legendás 2007-es évjárat: még hordóból kóstolva bűvölte el a töppedt kékfrankosból készült, hatalmas testű száraz vörösbor, így sokáig az ő szavai és szignója szerepelt a palackon. Az azonnal Best in Show-díjat nyert és akkora legendává vált, hogy mostanában, amikor  egy törzsvendégük meglátta, hogy a borbárban van belőle még néhány palack, nem az árát kérdezte, csak azt, hogy szabad-e megvennie az összeset. A csúcs-birtokválogatás 2017-es évjárata is lenyűgöző: tömény, szinte merlot-osan sűrű gyümölcsös, a töppetség miatt különösen koncentrált bor, amiben szinte eltűnik az egyébként megsüvegelendő 16%-os alkoholtartalom. Különleges élmény kóstolni, de valóban nem egy kóbor kedd délutánra való.

Mint a fenti leírásokból is látható, az utóbbi években a Takler borok is átestek némi stílusváltáson: a korábbi évek hatalmas Primariusaihoz képest egy szikárabb, a hangsúlyos fahordós jegyektől inkább az érett gyümölcsösség irányába hangolódtak, de úgy, hogy a Takler-stílus ettől még felismerhető maradt a pohárban. Igyekeznek minél kevesebb első töltésű újhordót használni és a Takler-pincében is helyett kapott néhány korszerű, sokak által körülrajongott Flexcube – így a tételek összeállításánál nagyobb szabadságuk nyílik a fajták és a termőhelyek jellegzetességeinek kiemelésére. Így tudják például bemutatni, mennyire vibráló, akár gyógynövényes illatú a Szenta-hegy és ettől lesznek még az egész estét betöltő borok is elegánsak és könnyen ihatók.
(A Flexcube röviden egy speciális, borok kezelésére kifejlesztett lélegző anyagból készült tartály, amely az acéltartállyal ellentétben enged némi szabályozott mikrooxidációt az érlelődő bornak, de sokkal könnyebben kezelhető, tisztítható és fertőtleníthető, mint egy fahordó. Kárt okozni benne pedig állítólag csak úgy lehet, ha valaki nekimegy egy targoncával.)

Örömmel ünneplünk és szívből gratulálunk, Takler család!

Borász Partnereink