Inkább gyűjtőfogalom, mint szőlőfajta: a syrah

syrah mánia

Inkább gyűjtőfogalom, mint szőlőfajta: a syrah

Ha Gombóc Artúr szert váltana és a csoki helyett borból jöhetne minden, nem kérdés, hogy a syrah lenne a kedvence. Egyrészt többféleképpen lehet hívni: ha a gyakorit megunja, kérheti shiraznak is, hiszen így is jó-úgy is jó. Másrészt ha még egy ismeretlen syrah-t pukkant ki, bármi lehet a palackban.
Tényleg bármi: légies, bódító virágillatot árasztó és feszes málnákkal dobálózó bakfis a bársonyos fekete, meghatározhatatlan, de boszorkányos fűszerekkel bódító  femme fatale-ig minden. Még a termőhely és az évjárat sem feltétlenül segít: ő adja meg az időpontot és a fegyvernemet. (Infantilisabbul: a syrah a borok Kinder-tojása. Lehet a palackban sorjás szélű, lejárt mesefigura vagy a gipszkartont is átütni képes, sötétben világító, kanyarodó röppentyű…) Nem véletlen, hogy szupersztár szőlőfajta, amire soha senki nem mond nemet.
A Syrah-mánia-kóstolónkon 12 tételen keresztül próbáltuk megfejteni, hogy milyen is a syrah: és a végére kikristályosodott, hogy ezer arca van és ezerféleképpen lehet szeretni.

A legenda

A származását annyi borvidék tartja magáénak, hogy már olvasni is élvezet: a perzsa (ma Irán) Shiraz városának lakói a mai napig készítenek bort belőle – bár ezt a kiválasztottakon kívül kevesek kóstolhatják, mivel az országban vallási okokból tiltott az alkoholfogyasztás. De a készítés (pont ezért, a forradalom után ott maradt zsidó családoknak) nem…
A mai Egyiptom területén élők is körömszakadtáig állítják, hogy tőlük terjedt el a világban – szóval az észak-afrikai lobbi is erős.
Ehhez képest több (genetikai és oenológiai) szempontból is beigazolódott, hogy velejéig gall, azaz francia szőlőfajtáról van szó – ez kevésbé romantikus, de legalább igaz. És ezért hívjuk mi is ebben a posztban syrah-nak.
Világhódító útjára az ausztrálok indították, amikor a cabernet sauvignon-ok ára annyira elszállt, hogy muszáj volt más, hozzáférhető, de jó bor után nézni – és csiribú-csiribá, felfedezték a náluk a 19. sz. eleje óta megtalálható, de addig csak házasításra (fűszerezésre) használt shiraz-t.

A borsor

A pontos kóstolási jegyzetek olvashatatlanul hosszúvá tennék ezt a posztot, de kérésre privátban nagyon szívesen elküldjük – ahogy a borászokkal is megosztottuk őket.
0.: Vesztergombi Syah rozé 2017, Szekszárd
1: Kovács és lánya Syrah 2016, Mátra
2.: Dominium Syrah Authentica 2015, Mátra
3.: N.A.G. Föld és Ég Syrah, 2016, Mátra
4.: Simonsig Mr. Borio’s Shiraz, 2014, Dél-Afrika
5.: Moulin de Gassac, 2016, Franciaország (Languedoc-Roussillon.)
6.: Penfolds Bin 28, 2014, Kalimna Shiraz, Ausztrália
7.: Vesztergombi Shiraz hordóminta, 2016, Szekszárd
8.: Vesztergombi Shiraz, 2015, Szekszárd
9.: Vylyan Syrah, 2013, Villány
10.: Tenute Orestiadi Molino a Vento, 2016, Olaszország (Szicília)
11.: Gróf Buttler Syrah, 2013, Eger

Zanza:  
A borokat vakon kóstoltuk, de tételenként lelepleztük, azaz elárultuk, hogy mi volt a becsomagolt palackban, mielőtt jött volna a következő. A kóstoló legelején feldobtunk egy játékot: aki minden tételről eltalálja, hogy magyar vagy külföldi, az a végén gazdagabb lesz egy palack syrah-val.
A bank nyert: a stílusok, azaz a virágos-friss fűszeres-savhangsúlyos és a sötét borsos-csokoládés-hordóstanninos annyira kezd összemosódni és kiegyensúlyozódni a borokban, hogy nincs ember, aki a syrah esetében még termőhelyet is helyesen tippel – legalábbis 12-ből 5 esetében. A legszebbek és legnépszerűbbek természetesen azok lettek, amik mind a kettőt tudták, azaz hűvös borvidékről származtak, de brilliánsan használták hozzájuk a hordót – vagy épp forró borvidékek legfagyzugosabb helyeire telepítették őket és a többször használt hordókban tárolták, hogy ha arra tévednének a megtévesztendő a kóbor apácák.
Ha Mátráról volt szó, akkor még egyharmad-kétharmad arányban helyesen tippelt a társaság, de Villány vagy Szekszárd már simán elment volna Újvilágnak (itt: Dél-Afrika, Ausztrália), ahogy Franciaország Midi-része Egernek.
A 18 fős – főleg borkedvelőkből, és egy-két hivatásos borértőből, magyarul a lehető leghitelesebb összetételből felálló – társaság a nagyobb testű, sötét fűszerekkel és egzotikus gyümölcsökkel operáló, de mégis visszafogottabb (vagy rafináltabb) hordóhasználattal és alkoholtartalommal bíró syrah-kat értékelte a legmagasabbra. Értetlenség és csodálkozás fogadta az – általunk imádott – slank, baljósan virágos,  de kacsintósan savhangsúlyos syrah-kat és értő bólogatás a nagy testű, letaglózóan sok ízzel-aromával-beltartalmi értékkel bíró borokat; visszakóstolni viszont csak azokat szerették volna, amik eltalálták a középutat. Miközben a kóstoló alatt egyértelműen a – khm-, szangvinikus syrah-k nyertek: ennél közhelyesebb példát nem tudunk hozni arra, hogy jóból is megárt a sok. Ezt szoktuk meg syrah néven, de ha inni kell és nem szakérteni, akkor ízben és testben is azt választjuk, amiben élet van, nem csak lenyűgöző analitikai adatok.

A nyertesek ABC-sorrendben: Penfolds Bin 28, Vesztergombi 2015, Vylyan 2013.

Borász Partnereink