“Most tartunk a finomhangolásnál”

“Most tartunk a finomhangolásnál”

Ifj. Tiffán Zsoltot válaszotta a Junibor  – Fiatal Borászok Egyesülete új elnökének a decemberi közgyűlésen – amihez szívből gratulálunk és nagyon sok sikert kívánunk a munkájához, ám a családot ismerve egy cseppet sem lepődtünk meg a döntésen. A Tiffán család ugyanis Zsolttal együtt 11 (jól olvasták, tizenegy) generáció óta foglalkozik szőlőtermeléssel. Az első hivatalos, azaz diplomás borászra viszont kilenc emberöltőt várt Villány: ő Tiffán Ede, a borvidék vitathatatlan doyenje és Zsolt nagypapája.
A családot és boraikat ismerve szerencsére nem szokatlan, de újra és újra különleges élmény kettejükkel egyszerre beszélgetni.

Amit csak személyesen lehet 

A köszönés és az udvariasságból kínált kávé után azonnal egy olyan bort kapunk, amiért máris el kell látogatni a pincéhez: a 2020-as Elina egy metszett palackban, üvegdugóval zárt cabetnet franc rosé, ami egy évet töltött vadonatúj barrique-hordóban, ebből 4 hónapot finomseprőn. Hiába egyre ismertebb itthon is a Provance-i rosé-stílus, ilyesmihez még kevés magyar pincének van meg a biztos keze és a kellő magabiztossága:  Tiffánéknál viszont egyik sem hibádzik. Az Elina zavarba ejtően telt, ízgazdag, extravagáns – egy cseppet sem vörösboros, de semmi köze a megszokott rozé-ideákhoz: csak azt reméljük, hogy soha, de soha nem kerül elénk viccből, fekete pohárban és a következő évjáratban több készül belőle. (Megnyugtattak: a 2021-esből már egy kicsivel több, mint 5000 palack készült, az alapanyaga cabernet sauvignon lett.)


Gyorsan túlesünk a kötelező körökön (náluk a szüretet korábban kellett kezdeni, de az aszálykár szinte meg sem látszott, sőt, az alacsonyabb fekvésű területeken kifejezetten magasabb mennyiség termett, így viszont bőven meg tudták őrizni a Tiffán-stílust, azaz hogy a borok 13,5, legfeljebb 14%-os alkohollal készüljenek) – miközben a 2020-as Kadarka kóstolásakor végre elkezdődött az, ami miatt túlzás nélkül óriási élmény Tiffán Edével és Zsolttal egy asztalnál ülni. A sztorihoz tartozik, hogy ezt a kadarkát 2022 tavaszán, Tiffán Ede 80. születésnapján mutatták be.
Játsszunk vakteszteset! Meg tudják mondani, melyik mondat tartozik a nagypapához és melyik az unokához?
“(…) Fajtaborként összesen háromszor palackoztuk, a többi mindig bekerült a Régimódi cuvée-be (…) ” 
“Ménesről hoztunk teljesen vegyes kadarka-vesszőket (…) ”
“(…) Nem hivatalos klónok, nem is egyformák (…) ”
“Máriagyűdön zöldre, fásan oltottuk az egyik különlegesen jó tőke vesszőit”
“Így, ha minden jól megy, előbb-utóbb saját kadarka-klónunk lesz.”
Na ugye! Képtelenség. És mindezt nem egymás szavába vágva, hanem egymás iránti végtelen tisztelettel, összehangolva csinálják. Ha az ember egyszer hallja, azonnal megérti, hogy nem csak marketingszöveg, hanem a Tiffán pincészetet valóban a nagyapa és az unoka vezetik ketten.

– Valóban nagyon hasonlít a gondolkodásunk és a borízlésünk. Amikor Zsolt Montpellier-ben tanult, volt, hogy akár este 10-kor kezdtünk beszélgetni Skype-on – meséli Ede. – A világlátottsága és a nemzetközi tanulmányai úgy ragadtak rám is, mint a bogáncs.
– Az alapok annyira biztosak, hogy valójában már csak a finomhangolás a dolgom –  jön zavarba Zsolt.

Abban is mindketten egyetértenek, hogy a Michael Broadbent-nek mélyen igaza volt 2000-ben, amikor a Decanterben leírta az azóta sokat hivatkozott sorait: “a cabernet franc Villányban megtalálta természetes otthonát!” A Loire-mentén túl hűvös, Friuliban túl meleg van neki, mindenhol máshol pedig csak házasításként használják. Az erre az alaptézisre épülő villányi közösségi marketing pedig sikeres és eredményes – ezzel pedig előtte járnak bármelyik magyar borvidéknek.
Erre a kijelentésre pedig mi is csak bőszen bólogatni tudunk, hiszen a Villányi Franc-nál sikeresebb bormarketing-kampányt tényleg nem tudnánk említeni az elmúlt évtizedben.
Ugyanakkor abban is egydöntetű a véleményük, hogy Tiffán néven nem készítenek super premium Villányi Franc-t: a termékleírás alapján megkövetelt művelés- és érlelési mód ugyan stimmelne, de az előírt testesség és alkoholtartalom nem a pince sajátja. (Azaz ugyanannyit dolgoznak vele, ugyananyit költenek rá, csak ezzel a döntéssel elengedik a kategória adta értéknövelési lehetőségeket. Önazonosság és demokrácia iránti tisztelet a köbön – tesszük hozzá. Vagy level 1000, ha úgy jobban tetszik.)

Zsolt tehát a Tiffán Pince operatív irányításán túl most átvette a Junibor-elnökséggel járó feladatokat is. Ha az otthonról kapott természetességet, szakma iránti odaadást és egymás iránti feltétlen tiszteletet közvetíti majd, akkor a következőkben csak irigyelni tudjuk majd a Junibor Egyesületet!

Borász Partnereink