Minden palack egy külön történet

Vylyan: borból lett művészet

Minden palack egy külön történet

Megújult a Vylyan Pincészet válogatás-sorozatának arculata: a borokból művészet lett. 
2019. február 26-án végre lehullt a lepel: a Vylyan birtok 7 csúcsbora új címkével, új arculattal és a világon egyedülálló kommunikációval jelentkezett. Hét kortárs magyar szerzőt kértek fel, hogy a sorozat egy-egy boráról írjanak novellát, verset, esszét – amire épp ihleti őket, majd az elkészült írásokat odaadták Veress Tamás grafikusnak, hogy azok alapján tervezzen címkét a palackoknak. Az eredmény magával ragadó: a sorozat minden darabja rendkívül szuggesszív. Természetesen önmagukban is megállják a helyüket, de együtt látva őket kétségtelenül olyan erős aurájuk van, hogy a “befogadó” (lásd fogyasztó) utána akar nyomozni a történeteknek.

Borból lett művészet: a Vylyan válogatás-sorozatának új címkéi
Borból lett művészet: a Vylyan válogatás-sorozatának új címkéi

A válogatás-sorozat eddigi arculatát már túlságosan egységesnek látták: az alapvetően különböző egyéniségű borok összemosódtak a polcokon. A kalligrafikus logóhoz viszont eszükbe sem jutott nyúlni: azt a birtok 1992-es alapításakor lúdtollal rajzolta Bernard Penalba bordeaux-i tervező – aki már a legnagyobb névnek számít Franciaországban. A lendülete és a benne rejlő erő azóta sem vesztett a hatásából egy cseppet sem.

Az alkotók

A hét szerző Cserna-Szabó András, Dragomán György, Grecsó Krisztián, Háy János, Parti Nagy Lajos, Szabó T. Anna és Székely Csaba:  (a szerzők szerinti sorban) a Kékfrankoshoz, a Cabernet Sauvignonhoz, a Villányi Franc-hoz, a Syrah-hoz, a Pinot Noirhoz, a Merlot-hoz és a Montenuovo-hoz írott szövegek közül nekünk a személyes kedvencünk a Kőasztal (Dragomán György), a Bormese (Parti Nagy Lajos) és Az ifjú főpék és a tenger (Cserna-Szabó András) című darab, de ez nyilván ízlés kérdése: az összes szöveg a grafikával együtt olvasható a borbol-lett-muveszet.hu oldalon, továbbá 7 buszmegállóban, a közeljövőben 7 prémium magazinban és meghallgatható a borok és az alkotók tiszteletére rendezett felolvasóesteken. (A részletek és időpontok szintén a fenti linken találhatók.)

A Vylyan-mecenatúra

A birtok és a birtokigazgató személye elválasztatlan a művészetektől: alapítói az Ördögkatlan Fesztiválnak, sok éve pályázatot írnak ki a Bogyólé címketervezésére, a pincészet körül pedig megcsodálhatók a Művészi Hordók-projekt darabjai. Debreczeni Mónika birtokigazgató szerint

a prémium borokat és a művészeti alkotásokat az kapcsolja össze, hogy mindkettő egyszeri és megismételhetetlen, önálló egyéniséggel bír. Hiszek abban, hogy maga a birtok is önálló entitás: él, lélegzik, fejlődik és képes a boldogságra.

Ahogy az alábbi infografikán is látszik, a Vylyan 5 villányi dűlőben dolgozik. Kizárólag saját termelésű szőlőt dolgoznak fel: arányaiban cabernet franc-ból van a legtöbb, de a maga 0,6 hektárjával övék a világ legnagyobb Csókaszőlő-ültetvénye.

A Vylyan birtokszerkezete
A Vylyan birtokszerkezete

 

A borszaküzleteken kívül a sorozat minden darabja megtalálható a Magvető Caféban, ami a felolvasóestek helyszíne is. Szívből gratulálunk a Vylyannak és azt ajánjuk: környezetvédelem ide vagy oda, ha nem jutnak hozzá a sorozat füzetéhez, ne képernyőről, hanem kinyomtatva olvassák a szövegeket: hadd legyenek vörösbor-pecsétesek!

Borász Partnereink