Zseniális borok és nagy meglepetések a Borjour Magnumon

Zseniális borok és nagy meglepetések a Borjour Magnumon

“Több mint kétszáz kiállító ezernél több bora közül válogathattak az idei Borjour Magnum látogatói. Egy délután azonban csak arra elég, hogy éppen csak bele-bele kortyoljunk a legjobb magyar borok egy részébe. Ebből kínálok most egy kis ízelítőt” – Erős Zoltán beszámolója. 

A  badacsonyi Borbély Családi Pincészet több generációs vállalkozás, boraikat a borvidékre jellemző kiváló szőlőfajtákból, modern és tradicionális technológiával készítik. Hogy milyen eredménnyel, azt igazolja, hogy Borbély Tamás borász 2020-ban elnyerte Az Év Bortermelője címet. A Borjour Magnumon Tamás egy Bóbita welcome drinkkel fogadott, a gyöngyözőbort Irsai Olivérből és Olaszrizlingből készítette.  Aztán jött az illatos Gabriella Muscat Ottonel, majd komolyabbra fordult a dolog: megérkezett a 2022-es Tomaj Badacsonyi Rózsakő Olasz rizling – Kéknyelű cuvée.
Végül a nagyágyúk kerültek a poharamba: a 2020-as Kéknyelű Selection és a Bács hegy Olasz Rizling – mindkettő remek. A Kéknyelű hét hónapig tölgyfahordóban érlelődött, a vulkáni talajnak köszönhetően egyedi minerális karakter és élénk savak jellemzik, igazán izgalmas bor. A Bács hegy Olasz Rizling termőterületének a talaja szintén bazalt alapú, de agyagos, ami optimális a fajta  számára, fontos a komplex ízvilág létrehozásában, lecsengéskor pedig  erőteljesen hozza a keserűmandulás jelleget.

A Kancellár Birtok a Nagy-Somlói Borvidék egyik legfiatalabb pincészete. Horváth Ferenc, a Somló és Környéke Borút Egyesület és Borlovagrend kancellárja, családtagjaival együtt, 2014-ben indította új útjára az akkor 11 hektáros, ma már 20 hektáron szőlőt művelő és karakteres somlói borokat készítő borbirtokot. Ezt a karakterességet egyből bizonyította a 2019-es Juhfark, de felülmúlta a kedvenc fajtáim közé tartozó 2018-as Hárslevelű. Az aranysárga bor illatában a virágos-, gyümölcsös aroma a meghatározó. Az ízvilágát az ásványosság és harmonikus savak jellemzik. Az igazi meglepetés azonban mégsem ez, hanem a 2020-as  rubinvörös színű Cabernet Franc volt, amelyben gyümölcsös aromához ásványos íz, határozott savak és finom tanninok társulnak.

A neszmélyi Hilltopnál éppen harminc éve rakták le a napjainkban már az ország  egyik legnagyobb és egyik legszebb borbirtokának alapjait.  Kamocsay Ákos szakmai irányításával készült boraik nem csak a hazai, hanem a nemzetközi piacon is keresettek.  Az korábbi évekhez hasonlóan idén is széles kínálattal várták a Borjour Magnum kóstolóit. Ennek ellenére már az első kérésemmel lyukra futottam, ugyanis nem volt Pinot Gris, amire pedig kíváncsi lettem volna.  Ezek után azért kaptam egy kis ihletet, a  2021-es Kamocsay Ihlet Cuvée formájában.  Nem bántam meg, mert nagyon bejött, de ez követte az üde, egzotikus zamatú, gyümölcsös Prémium Chardonnay, s ez mindent vitt. Neszmély – ahogy valójában Somló is – fehérboros vidék, de itt is találtam egy vörös érdekességet, ez esetben merlot-t. Ez sem okozott csalódást: könnyed, gyümölcsös, tényleg jóivású bor került a poharamba.

Kamocsay Ákos chardonnay-ja után a móri Miklós Csabinál próbálkoztam. Természetesen chardonnay-val. Bár közel van egymáshoz a két borvidék, mégis más a terroir, ettől más ugyanaz a fajta bor is. A 2021-es Nem férünk a bőröndbe chardonnay különlegessége még az is, hogy három különböző időpontban szüretelt szőlőből készült. Illatában gyümölcsös és fűszeres jegyek keverednek, az ízében is a gyümölcsök dominálnak, amihez sós elemek is társulnak. Nem csalódtam a Csók a családnak rajnai rizlingben sem és aligha véletlenül, de nagyon jól sikerült a Csoda Ezerjó is.

Az ezerjó kóstoló azonban ezzel nem ért véget, hiszen a soltvadkerti  Frittmann Borászatnál a remek  2019-es ezerjó pezsgő jelentette a nyitányt. Ez is azt bizonyítja azt, hogy nem feltétlenül csak a hagyományos fajtákból lehet kiváló bubis italokat készíteni. Ezt egy üde Irsai Olivér válogatás, majd a ropogós Néró rosé követett. Ezután a hordóban érlelt Ezerjó került a poharamba. Majd érkezett a kedvencem, a könnyed, gyümölcsös fűszeres 2020-as Kadarka.  Ráadás pedig egy ugyancsak jól sikerült 2020-as Cabernet volt.

Innen Egri Borvidékre vezetett az utam. A Juhász Testvérek Pincészet története 1996-ban egy másfél hektáros kertgazdaságból indult, napjainkban pedig már csaknem 350 hektárról szüretelnek. A telepített fajták között megtalálható kékszőlők a Kékfrankos, Cabernet Sauvignon, Cabernet Franc, Pinot Noir, Portugieser, Zweigelt, Blauburger és Merlot, amelyek kitűnő alapot képeznek az Egri Bikavér készítéséhez. Fehérborokat a Muscat Ottonel, Irsai Olivér, Olaszrizling, Chardonnay, Sauvignon Blanc, Pinot Gris és Leányka fajtákból állítanak elő.
A Juhász Testvérek Pincészete más borok mellett a 2021-es Prémium Selection Egri Bikavért mutatta be a Borjour Magnumon. A még fiatal Kékfrankos, Blauburger, Cabernet Sauvignon, Cabernet Franc házasítás már mutogatja az oroszlánkörmeit, de számomra igazán emlékezetes a Végtelen cuvée volt. A Merlot, Cabernet Franc és Kékfrankos házasítás gazdag ízvilágú, zamatos, bársonyos bor, hosszú lecsengéssel.

Ha már Bikavér, akkor következzen a “konkurens” Szekszárdi Borvidék. A Takler Borbirtok a Borjour Magnumon mutatta be először 2019-es vörösborai hamarosan piacra kerülő tételeit: az Örökség Bikavért, a Szenta-hegyi Kékfrankost és a Regnum Cuvée-t. Mindhárom  nagyon jól sikerült tétel. Ezek közül nekem most legjobban a testes, erdei gyümölcsös jegyeket mutató, egy évig magyar és francia hordókban érlelődött Regnum Cuvée ízlett legjobban, amely  Cabernet Franc, Kékfrankos, Cabernet Sauvignon és Syrah fajták házasítása.

A Schieber Pincészet egy igazi családi borászat Szekszárdon, amelyet 2010-ben hozott létre Schieber Markus és felesége, Anita. Fő fajtáik a cabernet sauvignon, cabernet franc, merlot és a kékfrankos. A 2018-as évben kezdték el szőlőterületeik átállítását ökológia gazdálkodásra, rezisztens szőlőfajtákat telepítettek, ma pedig már a Tabu-hegy szőlőültevényein is biogazdálkodást folytatnak. Kiváló vörösboraik közül számomra legemlékezetesebb 2016-os, rubinvörös színű Tabu Kékfrankos volt. Illatában ott van a keleti fűszerek sokszínűsége, ízében pedig a cseresznyés, meggyes gyümölcsösség és a borsos, köménymagos fűszeresség összhangja érezhető. Szép, kerek tanninok és a hosszú lecsengés jellemzi a bort. Nagyon jó volt még a 2018-as Tabu Merlot és sokat ígér 2021-es Patina Cabernet Franc is.

A szekszárdiak mellett jól megfértek a Borjour Magnumon a villányiak is. A villányi Csányi Pincészet elődjét a híres szőlész, Teleki Zsigmond alapította még 1881-ben.  Napjainkban már a  borvidék legnagyobb borászata,  amely remekül  használja ki Villány kivételes adottságait, amelyek kiváló vörösborokat eredményeznek, de foglalkoznak fehér fajtákkal is.  Gazdag kínálatukból elsőként a remek,  2019-es Teleki Villányi Pinot Noir pezsgőt kóstoltam. Izgalmas a 2017-es KőVilla Cabernet Sauvignon, de a csúcsot a  2017-es Teleki Tradíció 1881 Super Premium Villányi Franc  jelentette. Illatában a dohány és a vanília mellett megjelennek az  erdei gyümölcsök is. Zamatában az áfonya és a málna dominál, amelyet jó kiegészítenek a tölgyfahordó pörköléséből származó ízek.  állását ünneplő borászatot Juhász Attila és s nemzetközi borverseny díjaival büszkélkedhetnek.

A villányi Jammertal Borbirtok az elmúlt években a világ egyik legjobb borászatává fejlődött. A 2021. évi Concours Mondial de Bruxelles nemzetközi borversenyen a Jammertal Borbirtok Cassiopeia Merlot 2015 tétele a több körben végzett vakkóstoló  során, a világ összes jelentős borvidékéről benevezett vörösbor közül hivatalosan a legmagasabb pontszámot érte el. A napokban a világ egyik leghíresebb borkritikusa, Robert Parker értékelte a legjobb Jammertal borokat és mindegyiket kiemelkedő pontszámmal jutalmazta. A borbirtok remek borsorral volt jelen a Borjour Magnumon, amelyből nem egyszerű feladat kiválasztani a legjobbat. Nagyon tetszett Cassiopeia C*Segin 2012 Magnum, a 2015-ös Cassiopeia MCF*CAPH, a  Cassiopeia MCS*Achird 2017,  a 2017-es Koh-I-Noor Cabernet Sauvignon, de a legnagyobb kedvenc végül a 2015-ös Cassiopeia Franc lett. A virágos, gyümölcsös, dohányos aromákat gazdag ízvilág követi, amelyben az aszalt szilva és az étcsoki dominál. Kiegyensúlyozott tannin, friss savak jellemzik a világszínvonalú vörösbort.

Végül távirati stílusban még három különösen emlékezetes tétel: 2019-es juhfark a Somlói Vándortól,  2013-as Hárslevelű Spiegelberg Stephantól, 2015-ös Mesés   vidék  Kékfrankos a Pfneiszl lányoktól.

Borász Partnereink